Vali Çiçek, Düzensiz Göçle Mücadele konusunda açıklamalarda bulundu

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Cumhuriyet Meydanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, düzensiz göçmenlerin tespiti için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Vali Çiçek, Düzensiz Göçle Mücadele konusunda açıklamalarda bulundu
Anadolu NET TV

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Cumhuriyet Meydanı'nda basın mensupları ile bir araya geldi. Düzensiz Göç ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Çiçek şunları kaydetti.

“Göç İdaresi Başkanlığımız koordinesinde ülkemizde düzensiz göçle mücadeleye ilişkin yoğun bir çaba gösterildi. Güvenlik kuvvetlerimiz hem Göç İdaresi personelimiz tüm ülkemizde büyük bir mücadele veriyor. Bu mücadele alanda düzensiz göçmenlerin tespiti, düzensiz göçmen olduğu anlaşılan kişilerin göç merkezine, geri gönderme merkezine alınmaları ve buradan da yurt dışına deporte edilme şeklinde devam etmektedir.

İllerimizde yapılan bu mücadeleye destek vermek amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından illerimize mobil göç noktası diye adlandırdığımız mobil göç aracı verilmiştir. Bu kapsamda ilimize de iki adet mobil göç aracı teslim edilmiş ve bir tanesinin de geleceği bildirilmiştir.

Değerli arkadaşlar burada güvenlik güçlerimiz, düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri göçmenlerin kimliklerini sormakta. Kimliklerini ibraz edemeyenleri mobil göç noktası diye tabir ettiğimiz mobil göç aracına davet etmekte ve bu araç içerisinde göç personelimiz tarafından göç veri tabanı üzerinden biyometrik parmak izleri kontrolü yapılmaktadır.

Bu kontrollerle özellikle yapılan bu göç veri tabanı üzerinden bu kontrollerle yasal kalış hakkı olmadığı tespit edilen kişiler geri gönderme merkezine alınıp deport işlemleri başlatılılarak süreç ilerlemektedir.

Bu kapsamda ilimizde geçen iki haftalık süre içerisinde çok sayıda yabancı yurt dışına report edilmiştir. Bakın arkadaşlar hem emniyetimiz hem jandarmamız hem genç personelimiz bu alanda gerçekten yoğun bir çaba sarf etmektedir. İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'nın talimatlarıyla gece gündüz durmadan arkadaşlarımız çalışmaya devam etmektedirler. Bu göç aracı burada olması niçin önemli? Öncesinde düzensiz bir göçmeni tespit edip Göç Müdürlüğümüze götürdüğümüzde kişinin turist olduğu anlaşıldığında bazı mahcubiyetlerimiz olmaktaydı işte şimdi burada direkt aracımıza davet edilerek yasal kalış hakkı olup olmadıkları burada tespit ediliyor. Az önce de belirttiğim gibi sırf düzensiz göçle mücadele için kurulan bu mobil noktasında yüzlerce sorgulama yapılmaktadır.

Ancak bu kadar yoğun mücadele edilirken bu kadar yoğun çaba sarf edilirken güvenlik güçlerimiz, göç personelimiz gece gündüz bu mücadeleyi verirken yabancı düşmanlığı üzerinden siyasal algı oluşturarak siyasal bir zemin oluşturmak isteyen bazı art niyetli kişiler ve bunlarla ilişkili sosyal medya hesaplarında birkaç gün önce bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşımda Kayseri'de kurulan göç noktasında beş dakikada yabancılara kimlik kartı veriliyor diye bir açıklamaydı. Ancak az önce de belirttim ki bunun gerçekle hiçbir alakası yok. Zaten bu açıklamadan sonra Göç İdaresi Başkanlığımız bunun gerçek olmadığını tam tersine bu araçların düzensiz göçmenle mücadele kapsamında alındığını kimlik kontrolleri yapıldığını ve burada düzensiz göçmen olanların yurt dışına deport işlemleri başlatılmak üzere geri gönderme merkezine alınmak için gönderildiği açıklandı.

Bu durum açıklandıktan sonra yine aynı hesaplardan bu sefer de şakamızı gerçek sandılar diye bir açıklama daha geldi. Değerli arkadaşlar bu tür açıklamalar gerçek dışı beyanlar yabancı düşmanlığını körükleyen, yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset algısı oluşturmak için yapılıyor. Bu açıklamalar hem kurumlarımızı töhmet altında bırakmakta hem güvenlik güçlerimizi hem de göç personelimizi gerçekten üzmekte ve yaralamaktadır.

Çünkü arkadaşlarımız gece gündüz bu konuda mücadele etmektedir. Bakın daha iki hafta önce çok sayıda düzensiz göçmen yurt dışına gönderildi ve gönderilmeye devam edecek. Göç noktalarımızın sayısı arttırılacak ve Kayseri'de bu çalışmalar hızla devam edilecektir. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Halkımızdan bazı art niyetli kişilerin yabancı düşmanlığın üzerinden taht oluşturarak siyasal zemin  oluşturmak isteyen kişilerin yalan beyanlarına itibar edilmemesini özellikle rica ediyor saygılar sunuyorum.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×