Serpil DUMAN ÇALIŞKAN

Serpil DUMAN ÇALIŞKAN

serpil, çalışkan,

ADIM ADIM ANADOLU ANILARIM - TOKANA RESTORAN

Herkese yeniden merhaba, yazımın ulaştığı herkesi saygı ile selamlıyorum. Yoğun bir koşuşturmanın için de günler birbirini kovalıyor. Zaman o kadar hızlı geçiyor ki biz de bazen zamanın içerisin de kayboluyoruz. Seçimlerdi Ramazan ayının ve bayramın telaşıydı derken bir de baktık ki Kurban Bayramı gelmiş. Her ne kadar ekonomik sıkıntılar herkesi zorlasa da güzel tatlı telaşlar yaşanıyor şu sıra ülkemiz de… Hala nerede eski bayramlar desek te yine de yaklaşan bayram içimizi ısıtıyor. Hem kurban ibadetinin yerine getirilecek olması hem de belki de ailesi ile ancak bayramdan bayrama görüşebilecek olanların kavuşacak olması, hele bir de belki de bu bayram küslerin barışacak olması gibi konular aklımıza gelince böyle günlerin önemini katlanıyor.

Evet bu duygularla şimdiden herkesin bayramını kutluyorum yüce Yaradan kesilen kurbanları kabul etsin diyorum. Geçeyim anılarımı paylaşmaya bugün sizlere Tokana restorandan bahsedeceğim. Talas’ın Kiçiköy Mahallesinde bulunan tarihi Ali Saip Paşa Sokağının sonunda yer alan restoran bir restorandan daha fazlası aslında. Eski yapı taş örme konak oluşundan, isminin tokana oluşundan, servis edilen yemeklerin özenle seçilmesinden, odalarına asılmış fotoğrafların Talas’ın tarihine ışık tutuşundan bir restorandan fazlası olduğunu anlamamızı sağlıyor….

İlk olarak isminden bahsedeceğim tokana eski dilde mutfak anlamına geliyor. Konağın restorasyonunu üstlenen Talas Belediyesi bu ismi gayet seçici düşünüp bulmuş ve bu ismi vermiş öncelikle bu ismi bulup koyan fikir sahibini tebrik etmek lazım. Tabi ki özelliği sadece isminde değil sunulan yemeklerde eskilerden. Kayseri’nin yemek kültürünün tam olarak yansıtıldığı bu konukta yemek tarifleri talaslı yaşlı teyzelerimizden reçete edilmiş yani eski usul bire bir aslına uygun şekilde sunuluyor. Bu arada reçeteler hiç kimse ile asla paylaşılmıyor. Yağlamadan kayseri mantısına erişteden nevzineye aklınıza gelebilecek kayseri mutfağına ait bütün lezzetleri bulabileceğiniz bir mönü var. Birçok restoranda kayseri lezzetleri sunuluyor elbette yalnız kendi adıma ben Tokana Restoran’ın bu konuda gerçekten biraz önde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Gerçekten kaliteyi ve lezzeti tutturduklarını belirtmek isterim.

Derdi sadece karın doyurmak olmayan bu tarihi konakta soluklanmak ve de o eşsiz yemeklerin tadına bakarken belki de benim gibi eskiye olan merak duygusu ile acaba eskiden bu konakta yaşayanlar nasıl günler geçirdi, bu eve hangi kızlar heyecanla gelin geldi, hangi bebekler dünyaya gözlerini bu evde açtı, hangi acılar, hangi mutluluklar yaşandı diye düşünürken o eşsiz lezzetleri tatmaya gelen misafirlerine karşı özenli çalışanlarla dolu konak.

İki katında da kişi sayısına göre yemeklerinizi yiyebileceğiniz odaların bulunduğu restoran eski mimarisi ile sizleri büyüleyecek. Zaman tünelinde yolculuk yapıyormuşçasına hissedeceğiniz konağın duvarlarında Talas’ın eski fotoğrafları asılmış onlar hakkında bilgi edinmek isterseniz çalışanlar bu konuda da sizlere yardımcı olacaklardır.

Bu sıcak yaz günlerinde ayrıca bahçesinde de misafirleri için alanı bulunan bu tarihi taş konakta bir akşam yemeğinizi tavsiye ederek yazımı sonlandırıyorum ayrıca konağı ziyaret ettiğimiz her köşesini gezip anlattığımız bölümümüzün linkini izlemek isteyenler için aşağıya bırakıyorum hoşçakalın…

https://www.youtube.com/watch?v=hkgQRfBHDrk

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×