X
Serpil DUMAN ÇALIŞKAN

Serpil DUMAN ÇALIŞKAN

serpil, çalışkan,

ADIM ADIM ANADOLU ANILARIM (GERMİR)

Kaldığımız yerden devam mı ediyoruz desek yeniden mi başlıyoruz desek bilmiyorum ama güzel bir telaşın heyecanının içerisindeyim. Yıllardır büyük bir özveri ile devam ettirdiğimiz Adım Adım Anadolu programı çekimlerine tüm hızıyla start verdik. Pandemiydi, depremdi seçimdi derken gerçekten birçok sektörde olduğu gibi bizde de maalesef istikrarsız bir süreç yaşandı. Ama inşallah bundan sonra daha güzel bir süreç hem Kayseri’mizi hem ülkemizi hem de dünyamızı bekliyordur.

Evet yıllardır devam ettirdiğimiz yöremizi kültürümüzü değerlerimizi ekranlarınıza taşıdığımız çekimlerimiz hızlı bir şekilde başladı. Geçtiğimiz günlerde de 12.-13. yüzyılda kurulduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkan köklü geçmişe sahip olan Germir mahallemiz de soluğu aldık.

Mahalle muhtarı Ali Kapısız’ın da katkıları ile güzel bir çekim gerçekleştirdik. Mahalle muhtarımızın Germir’e emeği büyük kendisi Germir’in her bir sokağından haberdar. Tertemiz bir mahalle sokaklarında bir tane bile yere atılmış çöp görmedim. Birçok yapı muhtarında katkılarıyla hem Büyükşehir Belediyesi tarafından hem de Melikgazi belediyesi tarafından kamulaştırılarak restorasyon sürecine girmiş. Germir eski konakların restorasyonu bittiğinde gezilip görülecek yerler arasında yerini alacak. Çok güzel bir kültürü barındırıyor bağrında, geçmişte Türkler, Ermeniler ve rumlar üç kültür bir arada dostça yaşamış. Birbirini incitmemiş. Bu büyük medeniyetin izleri günümüze kadar taşınmış.

Kayseri’nin birçok mahallesin de olduğu gibi Germir’de de evler de klasik mimarinin eserlerini görebiliyoruz. Ama hemen hemen hepsi bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Genel olarak insanlar yeni yapılarda yaşarken in diye tabir edilen evlerin altında bulunan kısımlar da ise soğuk hava deposu olarak kullandıkları ilk yerleşim alanları var. Konakların restore edilmesi ile de bu eski yapılar geleceğe taşınmış olacak.

Germir geçmişte bölgenin cazibe merkezlerindenmiş bunun izleri de çok rahat gözlemlenebilmekte. Mahallede eski çarşının bulunduğu sokağı gezdiğinizde etkilenmemeniz imkansız. Orası da yine yıkılmaya yüz tutmuş fakat Melikgazi belediyesi tarafından restore edileceğini öğrenince mutlu oldum.

Dönemin cazibe merkezi olduğunu söylemiştim çok sayıda doktorun yaşadığı eczanelerin olduğu birden fazla okulun çarşının bulunduğu gelişmiş canlı bir yerleşim yeri.

Diğer kısımları da sürpriz olsun aşağıya link bırakacağım bölümü izlemeniz için son olarak ülke çapında  bilinen  Germir bağları türküsü bu mahallemize aittir. Sizlere bu türkünün hikayesini paylaşıyor, yazımı sonlandırıyorum herkese iyi seyirler dilerim…

 

Hikaye Kayseri’nin Germir ilçesinde geçiyor. Rivayete göre köyün zalimliği ile bilinen ağasının kızına aşık olmuş Deli Ceşiş. Ve geçmiş ağanın karşısına ‘ Ağam, ben senin kızına yandım. Onu bana verir misin?’ demiş. Ağa’ya gık diyemeyen köy halkı şaşmış kalmış Ceşiş’in cesaretine. ‘Deli işte ‘ diye geçiştirmişler Ceşiş’in sevdasını. Ağa öyle bir öfkelenmiş ki bu cüretkar tavıra, alay etmiş bizimkiyle.

 

‘Şuradaki Erciyes Dağı’nın karı eriyince vereceğim kızımı sana’ demiş Ağa. Kızı da bozmamış babasının oyununu. ‘ Karlar eriyince varacağım sana’ demiş. Bilmez ya Ceşiş yaz kış erimiyor o dağın karı, günlerce aylarca yıllarca beklemiş. İşte o dağ ile köy arası gide gele ziyan olmuş da zavallı ruhunu da orada teslim etmiş usulca.

 

GERMİR BAĞLARI

Gine yeşillendi de ağam aman germir bağları hey

Bakarım erimez erimez dağların karı hey

Bergüzar yollamış da ağam aman ellerin yari hey

 

Saçını boynuma ağam aman dolar ağlarım

Verseler yarimi yanıma güler oynarım ey

 

Arabaya taş koydum

Ben bu yola baş koydum

Seni gelecek diye

Sol yanımı boş koydum

 

Gine güzler geldi de ağam aman yollar işledi hey

Gözüm yaşı durmuş iken aman gine başladı hey

Benim yarim suna suna boylum aman

Nerelerde kışladı hey

 

Saçını boynuma ağam aman dolar ağlarım

Verseler yarimi yanıma güler oynarım ey

Arabaya taş koydum

Ben bu yola baş koydum

Seni gelecek diye

Sol yanımı boş koydum

videonun linki aşağıdadır

https://www.youtube.com/watch?v=p_fWYXqoi7Q

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×