2024 Yerel Seçim Sonuçlarını buradan takip edebilirsiniz.
Prof. Dr. Tuncay ÇELİK

Prof. Dr. Tuncay ÇELİK

Sağım Solum Sobe! Demokrasi Nerede?

30 Ağustos zafer bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kayseri Kent Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni öncesinde, ayrı zamanlarda 4-5 CHP üyesi arkadaşımız bana doğru yaklaşarak “Hocam Melikgazi seçimlerini ne zaman yapacaksınız?” diye sordular.

Bu soruya maruz kalmamın sebebi ise partiye yakın üyelerin beni il yöneticilerinden biri sanmalarıydı. İl yöneticilerinden biri olmadığımı söylememin ardından bu durumun nasıl sonuçlanacağını ben de merak ediyorum diyerek kendilerine cevap verdim. Bilindiği gibi Melikgazi Türkiye’nin 19. ve Kayseri’nin de en kalabalık ilçesidir. Bu nedenle de Melikgazi, CHP’deki en çok üyeye ve en çok delegeye sahip ilçedir.


Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerinin sosyal medya hesaplarına bakarsanız cümle içinde en çok “demokrasi” kelimesinin geçtiğini görürsünüz. CHP’li siyasetçiler özellikle aşağıdaki cümleleri her demeçlerinde sıkça kullanırlar.

Mesela;
- Türkiye’ye demokrasi CHP ile gelmiştir,
- CHP Türkiye’nin en demokratik partisidir,
- CHP sosyal demokrat bir partidir
gibi çok sayıda cümle CHP’li siyasetçilerin ağızlarından düşmez. Madem bu kadar demokratik bir partiyiz, dışarıdan bakanlar “bir ilçe kongresini bile beceremediler” demezler mi?

MHP, İyi Parti ve hatta AK Parti il/ilçe kongrelerinden bazılarında bile kavgalara şahit olunmuş fakat ortam sakinleştirilmiş ve seçimler tamamlanmıştır. Türkiye’nin en demokratik partisi olarak Kayseri’nin en kalabalık ilçesi Melikgazi’de CHP’li üyelerin demokratik tercihlerinin ipotek altına alınması kesinlikle doğru değildir. Samimi üyelerin sitemleri de bu nedenledir. Demokratik bir kural olarak seçim yapılır, çıkan sonuca da hepimiz saygı gösteririz. Kısaca özetlemek gerekirse eğer atasözünün de belirttiği gibi “ele verir talkını kendi yutar salkımı” şeklinde bir durumun ortaya çıkmasına Cumhuriyet Halk Partisi yetkili organları izin vermemelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi Melikgazi seçimleriyle Kayseri’de önemli bir sınav arifesindedir. CHP’nin bu sınavdan geçer not alıp alamayacağını hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Beklentimiz ise, CHP’nin demokratik usulleri rafa kaldırmadan kendisine yakışanı yapacağıdır.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×