Hüsamettin URFALIER

Hüsamettin URFALIER

Kayseri, Köşe Yazısı, Hüsamettin Urfalıer, Yazar

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ “ SEN DE YAŞLANACAKSIN UNUTMA!”

Son yıllarda ülkemizde maalesef yaşlılarımıza gösterilmesi gereken sevgi, saygı ve hürmet  gibi davranışların unutulmaya yüz tutmakta olduğuna şahitlik etmekteyiz. Yaşlı olma hali aslında bir fiziki güç mevzudur ve kişi fiziksel gücünü her zaman aynı şekilde koruyamaz. Demem o ki bundan kaçış yok, bugünün bebekleri, yarının çocukları onlar da yarının gençleri ve nihayet yaşlıları olma adaylarıdır. Ne demişler “"ömür dediğin temmuz güneşinde kar gibi erir gider görmez sahibi.."

Yaşlılık rahmet vesilesidir. Bu nedenledir ki; yaşlılara hürmet sevaptır. Elbette kim ki yaşlılığında hürmet görmek ister, gençliğinde yaşlılara hürmet göstersin.. Yaşlılık ömrün kışıdır, gençliğin ömrün ilk baharı olduğu gibi.. Yaşlıların duası kabul olur.

Onun için yaşlıların duasını almaya gayret edilmelidir. Diyelim asansör sırasında, fatura sırasında, markette, alışverişte, otobüste tramvayda vb. yerlerde yaşlılara olan hürmetin bir göstergesi olarak onlara öncelik tanımalıyız. Yaşlılar bize bir sebeple öfkelenmişse haklı olsak bile yapabiliyorsak “gençliğime ver ben hatalıydım” diyerek özür dilemeli gönüllerini almalı, nefsimize ağır geliyorsa en azından laflarımızın karşılaşmaması için onlarla asla tartışmaya girmemeliyiz. Yaşlılarımızı sık sık ziyareti ertelememeliyiz.. Öyle ki yaşlılığın ötesinde ölüm var, yaşlılıktan sonra ölümden öte yol yok..Bu yüzden ileride tüh dememek için onlarla o kıymetli zamanlarımızı paylaşmalıyız. Onların anlattıklarını kim bilir tekrara dahi düşseler ilgi ve merakla dinlemeye gayret etmeli onların sohbetlerine eşlik ederek gönüllerini hoş tutmalıyız.

Şimdi özellikle gençlerimize seslenerek her bir yaşlı çınarlarımızın aslında birer hazine kaynağı olduğunu, onların yaşanmışlıklarının, yıllarının içerisinde kendilerine yarayacak pek çok dersin bulunduğunu anlatmak isterim. Yaşam öyküleriyle yaşlılarımız adeta birer tecrübe abidesidir. Bilmem fark ettinizmi benim hep çok dikkatimi çekmiştir yaşlıların o derin bakışları..Boşluğa bakar..İçinden kimbilir neler düşünür? Ne hayalleri gerçekleşmemiştir? Sükutu hayale uğramıştır. Off hayat yolculuğunda kim bilir ne imtihanlardan geçmiş ne badireler atlatmışlardır. Çok hoşuma giden bir söz “duyulmadık şey çok, yaşanmamış şey yok!”..ALLAH elden ayaktan düşürmesin hiçbirimizi..Son sözüm yazımın başlığıdır.Ey genç sen de yaşlanacaksın unutma yaşlılara hürmet ömrüne berekettir.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×